Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. Vše kolem města

3. 6. 2008

Městská radnice

Stačí znovu kliknout na ikonku Zobrazit Město a uprostřed zelené plochy na ikonku Městské radnice. Toto stránka obsahuje množství důležitých informací, proto si ji rozebereme podrobněji.

Informace o městě na stránce radnice 
Informace o městě na stránce radnice

Stránka je rozdělena do dvou částí. V horní polovině najdete ikonku domečku s popisem Ubytovací místo. Čísla vedle udávají, kolik obyvatel má vaše město právě nyní a kolik jich může mít maximálně. To je velmi důležitý údaj, protože obyvatelé měst jsou to nejcennější a přibývají nejpomaleji. Jak rychle, to ukazuje o řádek níže číslo s popiskem Růst. Čím větší je, tím lépe. Hned vedle jsou Akční Body (za každý můžete vyslat jeden konvoj lodí či jednu vojenskou výpravu), Čisté zlato (ukazuje, jak rychle vám přibývají či mizí peníze) a Korupce (tou se prozatím zabývat nemusíte).

Důležitý je různobarevný pruh o kousek níže, nazvaný Populace a produkce. Ten ukazuje, co dělají obyvatelé vašeho města a co z toho máte vy. První nafialovělá část ukazuje, kolik obyvatel se jen tak rekreuje a kolik peněz od nich každou hodinu získáváte. Druhá, nazelenalá část ukazuje, kolik dělníků pracuje na pile a kolik stavebního materiálu (dřeva) putuje do vašich skladů. Třetí, oranžová část ukazuje, kolik jich získává luxusní suroviny (mramor, síra, sklo či víno) a poslední, namodralá část ukazuje, kolik vědců bádá ve vaší akademii a jak rychle vyvíjejí nové technologie.

Vaší pozornosti by v žádném případě neměla ujít ani dolní polovina stránky, nazvaná Spokojenost. Na ní totiž záleží, jak rychle budou do vašeho města proudit noví obyvatelé. Čím vyšší spokojenost, tím lépe. Pro okamžitou orientaci přitom poslouží velký obrázek usměvavého sluníčka vpravo. Ideální je sluníčko zelené, žluté je dobré, modré je špatné a červené znamená katastrofu - to už vaši obyvatelé prchají z města s větrem o závod!

Spokojenost lze ovlivňovat různými způsoby, jejichž přehled je nalevo od sluníčka. Mezi takzvané Základní bonusy se počítá velikost města (čím větší, tím lépe), bonusy za výzkum (některé technologie spokojenost zvyšují) a speciální bonus pro vaše hlavní město. Další bonusy lze získat za Víno (zvyšují se jak s velikostí hostince, tak s množstvím čepovaného vína), za Kulturu (podle velikosti městského muzea a množství vystavených exponátů) a záporný bonus za Populaci (dalo by se říci za "přelidnění" města).

Na začátku hry nebudete mít se spokojeností problémy, velmi brzy ale zjistíte, že udržování obyvatel v dobré náladě je komplikované a vyčerpává hodně vašich zdrojů.

Název města

Každé nové město se po svém založení nazývá Polis, což znamená prostě "město". Mnozí hráči se s tím spokojí, ale až se vaše impérium rozroste, snadno si stejně pojmenovaná města spletete. Lepší je proto dát každému vlastní název. Město můžete přejmenovat kdykoli znovu a znovu.

Formulář pro nový název města
Formulář pro nový název města

Vlevo od výklenků poradců klikněte na ikonku Zobrazit Město a uprostřed zelené plochy města klikněte na ikonku městské radnice, vpravo nahoře, pod výklenky poradců, je nápis Městská radnice a hned pod ním tlačítko přejmenovat. Na to klikněte a zobrazí se vám formulář, do kterého můžete zadat nové jméno města.

Kvůli problémům se speciálními znaky nedoporučujeme v názvu používat diakritiku, zůstaňte u písmenek bez háčků a čárek, případně čísel (i když ta v názvech měst nevypadají zrovna nejlépe). A nezapomeňte nový název potvrdit kliknutím na tlačítko Potvrdit jméno města!

Budovy

Chcete-li postavit budovu, vyberte na městské mapě volnou stavební pozici. Zobrazí se vám seznam možných budov.
Uvědomte si, že existují dvě místa, rezervované pro přístavní budovy a jedno speciální místo pro městskou hradbu.

K použití budovy na ni stačí kliknout přímo v městské mapě. Budova může rovněž expandovat. Hlavním pravidlem zůstává, že čím větší úroveň expanze budovy, tím efektivnější se budova stává.
Na začátek je doporučeno zbudovat akademii, přístav a kasárny.
Tip: Na vašem výzkumu je závislé, jaké typy budov můžete postavit.